Lidzbark Warmiński

Miasta na Mazurach

Lidzbark Warmiński - obecnie 18 tysięczne miasto położone jest na "Szlaku Kopernikowskim", u ujścia rzeki Symsarny do Łyny w odległości 48 km od miasta wojewódzkiego Olsztyna i około 30 km od północnej granicy państwa.

 

 

HISTORIA


Lidzbark Warmiński - obecnie 18 tysięczne miasto położone jest na "Szlaku Kopernikowskim", u ujścia rzeki Symsarny do Łyny w odległości 48 km od miasta wojewódzkiego Olsztyna i około 30 km od północnej granicy państwa. Piękna dolina, w której leży miasto otoczona jest malowniczymi wzgórzami morenowymi z bogatą florą i fauną a mało przekształcone i zanieczyszczone środowisko jest ostoją dzikiej zwierzyny i ptactwa. Pejzaże, które można tu podziwiać do złudzenia przypominają krajobrazy górskich szlaków. Szczególnie niezwykłym miejscem jest przełom rzeki Symsarny z pięknym naturalnym parkiem krajobrazowym, przez który wzdłuż rzeki prowadzi 2,5 km ścieżka turystyczna. Lidzbark Warmiński przez prawie 400 lat był stolicą historycznej krainy Warmii. Dzięki swemu położeniu, licznym zabytkom wysokiej klasy i wybitnym dawnym mieszkańcom określany jest często mianem "Perły Warmii". Najznakomitszymi mieszkańcami miasta m.in. byli Mikołaj Kopernik (mieszkał tu w latach 1503-1510) i Ignacy Krasicki (1767-1795) pisarz, miłośnik sztuki, uczestnik obiadów czwartkowych u ostatniego Króla Polski, twórca ogrodów zamkowych i oranżerii. W/w byli rezydentami Zamku, który jest prawdziwym klejnotem wśród polskich zabytków. Jest to zabytek klasy "0" zaliczany do najważniejszych i najlepiej zachowanych gotyckich zamków w naszym kraju. Budowla wzniesiona została na planie kwadratu o boku 48,5 m w latach 1350-1401. Podstawową bryłę zamku tworzą cztery skrzydła zamykające dziedziniec otoczony dwukondygnacyjnymi krużgankami (jedynymi w Polsce jakie w stanie nienaruszonym zachowały się aż do dzisiaj). W północno-wschodnim narożniku zamku wznosi się mocno wysunięta wieża, która w dolnej części jest czworoboczna, w górnej zaś ośmioboczna. Nad pozostałymi narożnikami wznoszą się niskie, czworoboczne wieżyczki. Do zamku można dostać się przez bramę w skrzydle południowym, którą otacza wysoka ostrołukowa wnęka. Przez wiele wieków zamek był rezydencją biskupów (ostatnim był I. Krasicki). Kres świetności rezydencji przyniósł zabór Warmii przez Prusy w 1772 r. W latach 1925-1939 i 1972-1985 zamek był gruntownie konserwowany.

 

 

W 1927 r. powołano na zamku Muzeum, które od 1.01.1963 r. jest Oddziałem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Sale zamkowe stanowią wspaniałą oprawę architektoniczną dla stałych i okresowych wystaw muzealnych i spotkań kulturalnych. Do zatrzymania się w mieście zachęcają liczne wysokiej klasy zabytki, które warto zobaczyć, a mianowicie: dawne fortyfikacje miejskie - fragmenty murów obronnych, Wysoka Brama (zabytek klasy I), Pałacyk Letni (tzw. oranżeria) rozbudowany przez I. Krasickiego, trzy zabytkowe kościoły, liczne kapliczki i kamienice. Lidzbark Warmiński - to miejsce otwarte dla turystów także i zimą. Na wzgórzu (134 m n.p.m.) zwanym Krzyżową Górą funkcjonuje Ośrodek Sportów Zimowych dysponujący 4 trasami zjazdowymi i 2 wyciągami narciarskimi. Trasy zjazdowe są homologowane, oświetlone, sztucznie naśnieżane. Mieści się tutaj skocznia narciarska, tor saneczkowy (450 m), karuzela narciarska dla dzieci. Latem na zboczach wzgórza znajduje się cross kolarski stanowiący niezwykłą atrakcję dla zwolenników tej dyscypliny sportu. Przyjeżdżając do Lidzbarka Warmińskiego znajdziecie tutaj Państwo życzliwość mieszkańców, unikalne piękno przyrody a także kojący spokój i oczekiwany wypoczynek.

 

 


 

materialy zostały pobrane ze strony: www.zamkigotyckie.org.pl

2005-2020 EuroMazury.pl - promocja w Polsce i Europie
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.

-