Podział listy 1
Ostróda

Ostróda

Ostróda powstała w XIII wieku w pobliżu krzyżackiego zamku na terenie krainy historycznej Prusy Górne (niem. Oberland). Prawdopodobnie pierwszymi osadnikami byli mieszkańcy niemieckiego miasta Osterode am Harz, od którego nazwali nowe miasto.

czytaj więcej
Olsztyn

Olsztyn

Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z roku 1334, kiedy to Henryk von Luter założył w zakolu rzeki Łyny drewniano-ziemną strażnicę puszczańską, nadając jej nazwę Allenstein (Gród nad Łyną, Alna znaczy "łania", to pruska nazwa Łyny).

czytaj więcej
Nidzica

Nidzica

Pierwszy obiekt obronny założyli tu Krzyżacy prawdopodobnie już w l. 1266-1268. 7 grudnia 1381 r. osada otrzymała prawa miejskie z rąk wielkiego mistrza zakonu Winricha von Kniprode, a także swój herb

czytaj więcej
Lubawa

Lubawa

Pierwsza wzmianka źródłowa na temat ziemi lubawskiej mówiąca o istnieniu grodu w Lubawie pochodzi z 1216 r. Świadczy o tym dokument podpisany przez papieża Innocentego III z 18 stycznia tegoż roku, w którym potwierdził Chrystianowi – biskupowi pruskiemu – posiadanie ziemi lubawskiej stanowiącej darowiznę od nowo nawróconego władcy pruskiego Surwabuno.

czytaj więcej

Sztynort

Wieś powstała najpewniej w początkach XIV wieku.
Od 1420 r. aż do 1944 r. historia wsi łączy się nierozerwalnie z rodem Lehndorffów, pochodzących ze wsi Mgowo (Legendorf) w ziemi chełmińskiej.

czytaj więcej

Węgorzewo

Węgorzewo (dawniej Węgobork, niem. Angerburg, lit. Ungura) to miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie węgorzewskim, siedziba gminy miejskiej Węgorzewo, na terenie historycznej krainy Litwa Mniejsza. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. suwalskiego a w latach 1999-2001 do powiatu giżyckiego. Od 1 I 2002 miasto powiatowe.

czytaj więcej
Ełk

Ełk

Miasto powstało jako podgrodzie zamku krzyżackiego w końcu XIV wieku, uzyskało prawa miejskie w 1445 roku. Przed reformacją parafia ełcka należała do archiprezbiteratu w Reszlu. Od XVI w. aż do roku 1945 dominowali ewangelicy.

czytaj więcej
Lidzbark Warmiński

Lidzbark Warmiński

Lidzbark Warmiński - obecnie 18 tysięczne miasto położone jest na "Szlaku Kopernikowskim", u ujścia rzeki Symsarny do Łyny w odległości 48 km od miasta wojewódzkiego Olsztyna i około 30 km od północnej granicy państwa.

czytaj więcej
Mrągowo

Mrągowo

Mrągowo to 23 tysięczne miasto, które leży w sercu województwa warmińsko-mazurskiego, pomiędzy jeziorami Czos i Juno.

czytaj więcej
Zapraszamy do Kętrzyna

Zapraszamy do Kętrzyna

Serdecznie witamy w Kętrzynie – mieście atrakcyjnym turystycznie. Urokliwe krajobrazy Mazur, czyste powietrze i kontakt z przyrodą z całą pewnością zapewnią udany wypoczynek.

czytaj więcej
Giżycko

Giżycko

Miasto położone jest w północno-zachodniej części województwa Warmińsko-Mazurskiego, w obrębie Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno, ponad 30 tys. mieszkańców, znaczący ośrodek turystyczno-wypoczynkowy.

czytaj więcej
Mikołajki

Mikołajki

Serdecznie witamy, mamy nadzieję, że odwiedziny naszego internetowego serwisu pozwolą Ci znaleźć informacje, po które tu przybyłeś, ale przede wszystkim ucieszy nas, jeśli będą one preludium do odwiedzenia naszych okolic, już nie na ekranie komputera lecz w jeszcze bardziej malowniczej rzeczywistości.

czytaj więcej
Podział listy 1
2005-2019 EuroMazury.pl - promocja w Polsce i Europie
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.

-