Mrągowo

Miasta na Mazurach

Mrągowo to 23 tysięczne miasto, które leży w sercu województwa warmińsko-mazurskiego, pomiędzy jeziorami Czos i Juno.

 

 

 

Mrągowo to 23 tysięczne miasto, które leży w sercu województwa warmińsko-mazurskiego, pomiędzy jeziorami Czos i Juno. Jest stolicą Pojezierza Mrągowskiego, którego krajobraz został ukształtowany w wyniku ostatniego zlodowacenia i urozmaicają go jeziora rynnowe oraz liczne moreny czołowe. Najważniejszymi rzekami okolic Mrągowa - znane przede wszystkim ze swoich walorów krajobrazowych - są Krutynia i Dajna tworzące szlaki kajakowe.

 

  Rozpościerający się nieopodal Mazurski Park Krajobrazowy obejmuje tereny o największych walorach przyrodniczych i krajoznawczych Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Na terenie tutejszego nadleśnictwa znajdują się rezerwaty leśne "Bukowo" i "Dębowo" z ponad 140-letnimi drzewostanami bukowymi, rezerwat faunistyczny "Piłaki" oraz rezerwat torfowiskowy "Gązwa".

 

Miasto festiwali


Mrgowo znane jest dobrze w Polsce oraz poza granicami naszego kraju. Duży wpływ na taki stan rzeczy mają organizowane w nim - z udziałem telewizji - imprezy festiwalowe. Na przestrzeni lipca i sierpnia z pięknie położonego nad jeziorem Czos amfiteatru rozbrzmiewa różnorodna muzyka. Kabareton, Piknik Country, Festiwal Kultury Kresowej to najważniejsze wydarzenia kulturalne nie tylko regionu Warmii i Mazur. Najbardziej znanym mrągowskim festiwalem jest Piknik Country. Już od ponad 25 lat w Mrągowie rozbrzmiewa muzyka country. Na to muzyczne countrowe święto przyjeżdża kilkadziesiąt tysięcy fanów i turystów, którzy na kilka dni zmieniają oblicze miasta. Westernowe stroje, motocykle, samochody terenowe i osobowe oraz pojazdy konne stanowią wówczas o kolorycie tego mazurskiego miasta. Piknik Country to doskonała zabawa dla fanów muzyki, turystów i mieszkańców Mrągowa. Festiwal Muzyki Country jest najlepszą i najdalej docierającą wizytówką miasta.

Festiwal Kultury Kresowej - to drugi co do wielkości festiwal organizowany od 1995 roku w mrągowskim amfiteatrze. Jest prezentacją artystycznej przeszłości i tradycji Polaków zamieszkałych na byłych Kresach. W festiwalu biorą udział polskie zespoły folklorystyczne, chóry i kapele oraz indywidualni twórcy ruchu artystycznego z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Łotwy i Czech.

Mazurska Noc Kabaretowa jest organizowana w mrągowskim amfiteatrze od 1999 r. Kabareton Gwiazd gości cieszące się uznaniem polskie kabarety oraz najlepszych wykonawców muzyki rozrywkowej.


 

20 odkryć Mrągowa 1. Ratusz


Ratusz jest centralnym punktem mrągowskiego rynku. Zbudowany został w 1825 r. i był oznaką rozwoju miasta. Wyremontowany w latach 90. jest dziś wizytówką miasta, mieści się tu Oddział Muzeum Warmii i Mazur, swoją siedzibę mają tu też organizacje społeczne. Obok budynku mieści się Strażnica Bośniacka, gdzie w 1790 r. stacjonował 9. Pułk Bośniaków. Obecnie jest tu Izba Pamięci, poświęcona niemieckiemu pisarzowi, urodzonemu w Piersławku k. Piecek, Ernstowi Wiechertowi. Za Strażnicą znajduje się budynek banku PKO S.A. – już w 1820 r. był tu pierwszy miejski bank.

 

 1. Zabytkowe kamieniczki


Centrum Mrągowa to przede wszystkim zabytkowe kamieniczki, położone przy brukowanych ulicach, które odzwierciedlają klimat dawnego mazurskiego miasteczka. Jednym z najstarszych dobrze zachowanych budynków jest kamienica na ul. Mały Rynek, w której mieści się apteka „Pod Orłem”, założona w 1819 r. przez aptekarza Graape. Na ulicy Roosevelta, wzdłuż szeregu kamienic są pozostałości po starym spichlerzu, obecnie jest tu Jazz Club i Galeria.

 

 1. Molo i skwer Jana Pawła II


Mieści się naprzeciwko Ratusza, przed laty stał tu szereg kamieniczek. Od 2000 r. stoi tu pomnik Jana Pawła II, zaprojektowany przez olsztynianina Wiesława Kaczmarka, a po obydwu stronach dwa pomniki przyrody: dęby piramidalne. Po lewej stronie możemy podziwiać wieżyczkę, w której mieszkał rabin. Na końcu skweru znajduje się molo z widokiem na jezioro Czos.

 

 1. Kościół prawosławny (dawna bożnica żydowska)


Mrągowska cerkiew przy ul. Roosevelta to dawny budynek synagogi, zabranej przez hitlerowców gminie po Nocy Kryształowej. Początkowo duchowieństwo prawosławne dzierżawiło budynek. W 2000 r. zadbano o piękny wystrój cerkwi. Po zakończeniu prac odbyło się w świątyni nabożeństwo ekumeniczne, w którym uczestniczyli nie tylko miejscowi, ale również przedstawiciele różnych wyznań. Budynek został przekazany na cerkiew, która w 2000 r. została odnowiona. Można ją zwiedzać po uprzednim uzgodnieniu z proboszczem parafii prawosławnej.

 

 1. Kościół ewangelicki


Obiekt wybudowany w XVIII wieku, był kilkakrotnie przebudowywany. Wewnątrz znajduje się kruchta północna – salowa i absyda z 1753 r. Za ołtarzem znajduje się płyta nagrobkowa, pamiętająca czasy sprzed 1786 r.


 1. Kościół katolicki pw. Św. Wojciecha


Zbudowany w stylu neogotyckim w 1860 r., na ziemi dawnej należącej do bogatej mrągowskiej wdowy, Justyny Timnik, która po śmierci przekazała swoje dobra gminie katolickiej. Do niej również należał budynek przy ul. Królewieckiej, w którym mieściła się dawna plebania, dziś jest tu kancelaria parafialna i biblioteka.


 1. Budynek Urzędu Miejskiego


W budynku przy ul. Królewieckiej 60A, ma swoją siedzibę Urząd Miasta, Urząd Gminy oraz Starostwo Powiatowe. Tę reprezentacyjną budowlę w stylu neorenesansu holenderskiego wzniesiono w 1912 r. Przed nią stoi pomnik patrona miasta, Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza. Gdy spojrzymy na stację Orlen i budynek dawnej kolejki wąskotorowej – to właśnie tam był cmentarz żołnierzy radzieckich z 1945 r. Ekshumowane szczątki znajdują się na zbiorowym cmentarzu w Giżycku.


 1. Pomnik Patrona Mrągowa Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza


Krzysztof Celestyn Mrongowiusz (1764-1855) był znanym na Warmii i Mazurach kaznodzieją, krzewicielem języka polskiego i nauczycielem. W 1946 r. niemiecki Sensburg, przez Mazurów nazywany Ządźborkiem, otrzymał oficjalną nazwę Mrągowo – od tej chwili Mrongowiusz jest patronem miasta. Przed budynkiem Urzędu Miejskiego stoi pomnik Patrona.


 1. Budynek sądu


Neogotycki Budynek z 1898 r., zbudowany z czerwonej cegły, zaprojektował architekt Kakowski. W latach przedwojennych za sądem było więzienie, które spłonęło po wojnie. Do czasu wybudowania sądu, biura i sale sądowe mieściły się w ratuszu.


 1. Ulica Wileńska i Stara Gazownia


To kompleks domków jednorodzinnych. Nazwa ulicy nie jest obojętna – wymyślili ją tęskniący za pozostawioną Ojczyzną repatrianci, którzy masowo przybyli na mazurskie ziemie. Obok kolejna kresowa ulica - Nowogródzka – cicha i zawsze ukwiecona. Można nią dojść do budynku starej gazowni, dziś już nieczynnej.


 1. Mrongoville


To nazwa projektowanego w Mrągowie miasteczka w stylu country, wzorowanego na miastach Dzikiego Zachodu. Ma być, obok Festiwalu Muzyki Country, magnesem, przyciągającym miłośników muzyki country. W 2004 r. został wmurowany kamień węgielny, który dał początek prowadzonym tu inwestycjom.


 1. Rzeka Dajna


Drugi po Krutyni szlak kajakowy. Rzeka Dajna łączy leżące w okolicach Mrągowa jeziora i jest dopływem rzeki Guber. Płynąc pod prąd rzeką Dajną można dotrzeć do jeziora Czarnego i dalej do jeziora Juno. Cały szlak ma 32 km i kończy się w Świętej Lipce.


 1. Źródełko Miłości


Idąc brzegiem Jeziora Czos, za amfiteatrem można dojść do miejsca romantycznych spotkań, tak zwanego Źródełka Miłości. W Mrągowie znana jest legenda, że jeśli zakochani napiją się wody ze źródełka, ich miłość będzie trwać po grób. Współcześni zakochani również odwiedzają to miejsce – piękne zwłaszcza wczesną wiosną, kiedy zakwitają białe i żółte zawilce.


 1. Amfiteatr


W latach 80. nad jeziorem Czos powstał amfiteatr, w którym co roku odbywają się festiwale i koncerty. Prowadzi do niego tak zwany „Festiwalowy Deptak”, czyli ulica Jaszczurcza Góra. Na czas trwania Festiwalu Muzyki Country miejsce to zamienia się w mrągowskie „Krupówki”.


 1. Zaczarowana Jesiona


Nad brzegiem jeziora Czos, za budynkiem Urzędu Miejskiego, stoi stary jesion. Wiąże się z nim pewna legenda – przed laty w Mrągowie mieszkał rybak Czos (stąd nazwa jeziora). Pewnego dnia złowił w sieci potomka Króla Ryb, małego Jesiotra. Król Ryb poprosił Perkuna (staropruskie bóstwo), by sprowadził burzę na jezioro. Rybak utonął, a jego żona Jesiona pogrążyła się w rozpaczy. Perkunowi zrobiło się jej żal i zamienił ją w stojący tuż przy brzegu Czosu jesion. Dziś jezioro zmieniło swoją linię brzegową i jesion, czyli Zaczarowana Jesiona stoi kilkanaście metrów dalej.


 1. Półwysep Na Ostrowiu


Półwysep ten, zanim powstało Mrągowo, był oddzielną wyspą. Już na starych fotografiach widoczne jest połączenie tego miejsca z ulicą Wyspiańskiego. Dziś są tu wille i niewielkie domki. Z brzegu półwyspu można podziwiać widok na jezioro, obserwować wodne ptactwo i roślinność.

 

Co jeszcze warto zobaczyć w Mrągowie? 1. Dawne Wzgórze Jaenike z Wieżą Bismarcka


W parku im. Sikorskiego koło ul. Brzozowej, na tak zwanym Wzgórzu Jaenike stoi Wieża Bismarcka wybudowana w 1898 r. Dziś wieża nie jest udostępniona turystom, można ją jedynie oglądać z zewnątrz. Wzgórze Jaenike było do pierwszej wojny światowej miejscem spotkań i spacerów – można tu spotkać pozostałości po fontannie i pomnikach.


 1. Zabytkowe cmentarze


Na ulicy Brzozowej są stare cmentarze – katolicki (dziś komunalny, już nieczynny), i pozostałości po ewangelickim. Katolicki powstał na ziemi, przekazanej kościołowi przez bogatą wdowę, Justynę Timnik. Obok, w miejscu, gdzie dziś mieści się pralnia chemiczna, był cmentarz żydowski (kirkut). W 1936 r. został zniszczony przez Niemców, w 1947 r. teren zniwelowano. Na niewielkiej skarpie mieści się cmentarz prawosławny. Obok stoi pomnik przyrody – ponad dwustuletnia, rozłożysta lipa.


 1. Park Słowackiego


Leży na obrzeżach miasta, przy ulicy Wolności. W okresie międzywojennym należał do najpiękniejszych parków w Prusach Wschodnich. Mieściła się tu restauracja Waldheim, a wypoczywający mogli korzystać z kortów tenisowych, strzelnicy i placów zabaw. Wszędzie były alejki, fontanny, oświetlane wieczorami przez lampiony. Dziś spacerując alejkami można podziwiać różnorodny drzewostan.


 1. Góra Czterech Wiatrów


Leży na Półwyspie Czterech Wiatrów, która jest miejscem widokowym. Wysokość 190 metrów. Funkcjonują tu dwa wyciągi narciarskie – pięć tras zjazdowych oraz tor saneczkowy i snowbordowy. Kiedyś na Górze Czterech Wiatrów znajdował się potężny wiatrak, dziś możemy oglądać resztki fundamentów.

 


 

Materiały udostępnione przez: Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej

2005-2020 EuroMazury.pl - promocja w Polsce i Europie
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.

-