Twierdza Boyen

Mazury - Ciekawe miejsca

Zwiedzając Giżycko nie można pominąć twierdzy Boyen, która znajduje się w zachodniej części miasta na wzniesieniach, porośniętych starymi drzewami, otaczają ją wały ziemne i fosa.

 

Zwiedzając Giżycko nie można pominąć twierdzy Boyen, która znajduje się w zachodniej części miasta na wzniesieniach, porośniętych starymi drzewami, otaczają ją wały ziemne i fosa. Ma kształt nieregularnego wieloboku. Naroża zajmują potężne bastiony o ciekawych nazwach: Miecz, Prawo, Światło, Herman, Leopold i Ludwig (te trzy ostatnie nazwy, to imiona inicjatora pomysłu budowy fortecy, pruskiego ministra wojny – gen. Von Boyena.)

 

Została ona zbudowana w latach 1844-1856. Zachowało się jeszcze około 90 zabytkowych budynków i schronów. Zajmowała obszar ponad 100 ha, który otoczono murek kamienno-ceglanym o długości ponad 2300 m. O tym, że twierdza ma być zbudowana zadecydował król Fryderyk Wilhelm IV w 1841 roku, a zakończono w 1846 roku, i to sam król Fryderyk nadał jej obecną nazwę.

 

     

 

Budowę obiektów murowanych rozpoczęto w 1847 roku, a ukończono w 1853. W tym czasie budowano również koszary, schrony, magazyny żywnościowe, arsenały, stajnie, wozownie, drogi wewnętrzne pod wałami, a nawet specjalny gołębnik dla gołębi pocztowych.

 

 

  

 

      

 

Twierdza posiada 4 bramy: Prochową, Giżycką, Kętrzyńską i Wodną. Całkowitą budowę zakończono w roku 1855, jednak w ciągle unowocześniano ją w miarę upływu czasu.

W czasie I wojny światowej Rosjanie bezskutecznie oblegali ją , a po kontrofensywie wojsk niemieckich, wojska rosyjskie musiały wycofać się z Prus.

 

     

 

W okresie międzywojennym sukcesywnie rozbudowywano ją, tworząc tzw. Giżycki Rejon Umocniony z 277 schronami bojowymi na powierzchni 1350 km2

W czasie II wojny światowej twierdza pełniła rolę siedziby dywersyjnej organizacji „Heere Fremde Ost”, organizującej oddziały radzieckich dezerterów. Na dziedzińcu fortecznym znajdował się tu obóz rosyjskich oficerów (był tam więziony również gen. Andrej Własow, który później współpracował z Niemcami).

 

Pod koniec wojny był tu lazaret. W 1945 roku poddano ją Armii Czerwonej bez walki. Po drugiej wojnie do 1957 roku należała do Wojska Polskiego, później przekazano ją władzom cywilnym.

 

           

 

Zwiedzanie twierdzy ułatwiają oznakowane ścieżki spacerowe. W schronisku młodzieżowym, znajdującym się na jej terenie może znaleźć nocleg około 200 osób. Warto zwiedzić znajdujące się tu muzeum historyczne, Społeczne Muzeum Flory i Fauny z wypchanymi okazami różnych zwierząt. Ma tu swoją siedzibę istniejące w Giżycku Towarzystwo Miłośników Twierdzy Boyen. Po twierdzy oprowadzą zwiedzających przewodnicy, którzy pokażą Jest tu również amfiteatr na ok. 6 tysięcy miejsc, w którym w okresie letnim odbywają się różne koncerty.

2005-2020 EuroMazury.pl - promocja w Polsce i Europie
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.

-