Zamek w Ełku

Mazury - Ciekawe miejsca

Zamek krzyżacki w Ełku - komtur z Bałgi, Ulrich von Jungingen, wybudował drewniany zamek na wyspie na jeziorze Ełckim. Budowla ta została zburzona przez wojska polskie pod wodza Władysława Jagiełły.

 

 

Zamek krzyżacki w Ełku - komtur z Bałgi, Ulrich von Jungingen, wybudował drewniany zamek na wyspie na jeziorze Ełckim. Budowla ta została zburzona przez wojska polskie pod wodza Władysława Jagiełły. Zamek został ponownie odbudowany w latach 1398 - 1406 już jako ceglany zamek. Zbudowany był na wyspie Jeziora Ełckiego połączonej z lądem drewnianym mostem zwodzonym. Miał on położenie strategiczne oraz dawał dobre zabezpieczenie okolicznej ludności. Zniszczony był w 1410 roku. Został odbudowany pod koniec stulecia. Po sekularyzacji zakonu w 1525 roku, ełcki zamek był siedzibą starosty, potem stał się także siedzibą sądów. Duży pożar w 1833 roku wymusił spory remont, który zmienił wygląd dawnej warowni, którą później zaadaptowano na więzienie (do 1970 roku). Do dzisiaj zachowały się niewielkie pozostałości murów na wyspie na Jeziorze Ełckim.
Aktualnie prowadzony jest remont starych murów.

Zamek wystawiony został na przetarg przez władze Ełku. W krzyżackiej budowli przyszły właściciel może urządzić hotel bądź inny obiekt oferujący usługi turystyczne.

Zamek wpisany jest do rejestru zabytków

 

 


 

źródło: pl.wikipedia.org

źródło zdjęcia: pl.wikipedia.org, pl.wikipedia.org

2005-2020 EuroMazury.pl - promocja w Polsce i Europie
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.

-